Kiedy zacząć naukę mycia zębów u dziecka?

 In Stomatologia

Dbanie o higienę jamy ustnej wśród dzieci to niezwykle ważny temat. Wpojenie maluchom dobrych nawyków już od najmłodszych lat, z pewnością zaowocuje w przyszłości. Kiedy powinniśmy zacząć naukę mycia zębów? Doświadczony stomatolog wie, że nigdy nie jest za wcześnie!

LICZY SIĘ JUŻ PIERWSZY ZĄBEK!

Z pierwszego ząbka maluszka cieszy się cała rodzina. Jednak już mało kto wie, że powinien on być regularnie czyszczony. Zęby mleczne są słabo zmineralizowane (twarde), przez co podatne na próchnicę. Dlatego tak ważne jest aby odpowiednio dbać o ich higienę. To zadanie rodzica, który może to zrobić korzystając z bardzo miękkiej szczoteczki z delikatnym włosiem. Specjalne modele nakładane na palec, można kupić w większości aptek. Podczas przyzwyczajania do nowego zabiegu, powinno używać się jedynie wody. Bez obaw, już samo delikatne masowanie usunie resztki pokarmów i odświeży ząbek. Ponadto złagodzi ból wywołany wyżynaniem się zębów. Z czasem można dodać odrobinę specjalnej pasty do zębów, najlepiej bez fluoru.

SAMODZIELNE SZCZOTKOWANIE

Już dwuletnie dzieci są w stanie utrzymać szczoteczkę do zębów. Oznacza to, że czas zacząć naukę. Doświadczony dentysta podpowiada, że aby maluch chętnie mył zęby, trzeba mu przedstawić tę czynność w pozytywnym świetle. Zadbajmy o to, aby szczoteczka była kolorowa, a tym samym ciekawa dla dziecka. Może warto poszukać takiej z ulubionym bohaterem naszej pociechy? Warto też znaleźć pastę, której smak będzie odpowiedni. Początkowo należy pilnować ruchów malucha i kierować jego rączką tak, aby szczotkowanie było poprawne (okrężne ruchy, docieranie do wszystkich zakamarków jamy ustnej). Kiedy ruchy te wejdą maluchowi w nawyk, można zaproponować wspólne mycie zębów – dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Możecie śpiewać lub robić śmieszne miny przed lustrem – niech to będzie zabawa.

DENTYSTA DZIECIĘCY POZNAŃ!

Chcesz zaznajomić swoją pociechę z poprawnymi zasadami higieny jamy ustnej? Zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu, gdzie przyjmuje doświadczony dentysta dla dzieci. Poznań ul. Strzeszyńska 63 – tutaj znajduje się nasza przychodnia, w której uzyskacie wszelkie niezbędne informacje.

Recommended Posts