Jak zachęcić dzieci do dbania o zęby?

 In Stomatologia

Szacuje się, że prawie 80% dzieci w wieku 7-12 lat może mieć próchnicę. Powodem takich zatrważających statystyk jest między innymi nieodpowiednia higiena jamy ustnej u najmłodszych. Jak zachęcić dzieci do dbania o zęby, by nie stanowiło to wyłącznie przykrego obowiązku?

Mycie zębów zabawą dla dzieci

Mycie zębów wcale nie musi kojarzyć się z nudną czynnością, a być doskonałą zabawą dla malucha. Ciekawą propozycją zabawy związanej z dbałością o zęby jest mycie zębów w rytm ulubionej piosenki. Ważne, żeby utwór trwał przynajmniej dwie minuty, wówczas mycie zębów będzie odbywało się odpowiednio długo. Do wspólnego mycia zębów można włączyć całą rodzinę – dziecko z pewnością będzie oczarowane, gdy będzie mogło umyć zęby mamie, a ta umyje zęby dziecku. To okazja do wspólnej zabawy, a przy tym tworzenia dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej.

Profilaktyka najważniejsza

By wytworzyć u dziecka pozytywny nawyk dbania o zęby nie powinno się ograniczać wyłącznie do ich mycia. W celu uniknięcia próchnicy należy także zwrócić uwagę na dietę dziecka, w tym ograniczanie spożycia cukru. Równie niebezpieczne jest picie soków oraz napojów gazowanych. Sprzyjają one powstawaniu bakterii, które powodują rozwój próchnicy.

Istotne jest również regularne odwiedzanie stomatologa. To nie tylko kontrola uzębienia dziecka, ale i pokonywanie lęku przed dentystą i przyzwyczajanie go do regularnych wizyt w dorosłym życiu.

 

 

 

 

Gabinet stomatologiczny – Poznań

Interesuje Cię kwestia higieny jamy ustnej u dziecka? Chcesz odbyć wizytę u stomatologa wraz z dzieckiem? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts