Co trzeba jeść, aby mieć zdrowe zęby?

 In Stomatologia

Odpowiednie żywienie pozwoli, że Wasze zęby będą dłużej zdrowe, a co najważniejsze mocniejsze. Zastanawiacie się, co trzeba jeść, aby utrzymać je w dobrej kondycji? Nasz stomatolog w Poznaniu mówi, że to nic trudnego!

Z czego zbudowane są zęby?

Nie od dziś wiadomo, że podstawowym budulcem zębów jest wapń, który możemy znaleźć w rybach i nabiałach (sery, jogurty). Oprócz tego składnik ten znajdziemy m.in. w roślinach strączkowych, migdałach i szczypiorku. Należy pamiętać, że diety, a zwłaszcza te wegetariańskie, nie są najlepszym rozwiązaniem dla Waszych zębów, ponieważ wapń zawarty w produktach pochodzenia roślinnego jest o wiele gorzej przyswajalny przez organizm.

Pamiętaj o witaminach!

Jeśli zapewnimy wystarczającą ilość wapnia, trzeba pamiętać o witaminach – A, D i C. Wszystkie one mają bardzo duży wpływ na stan naszego uzębienia. Za zdrowe dziąsła odpowiada witamina A, która nie pozwala rozwijać się próchnicy. Znajdziemy ją m.in. w kapuście, jajach i czerwonym mięsie. Witamina D, zaś pozwala lepiej zarządzać wspomnianym wcześniej wapniem, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasza gospodarka wapniowa będzie miała się dobrze. Znajdziemy ją m.in. w rybach, maśle i kukurydzy.

Unikaj cukru!

Pisząc o tym, co warto jeść nie możemy zapomnieć o najgorszym składniku, który powoduje najwięcej problemów. Mowa oczywiście o cukrze, który pozwala rozwijać się bakterią. Owe bakterie powodują próchnicę, dlatego warto spożywać cukier z rozsądkiem, ponieważ nie jest on dobry dla naszego uzębienia. „Pamiętajmy, aby ograniczyć spożycie tego składnika przede wszystkim wieczorem” – radzi stomatolog w Poznaniu.

Wszystko to, co jemy ma bardzo duży wpływ na stan naszych zębów. Przemyślane posiłki pozwolą, aby zęby były piękne, a co najważniejsze zdrowe.

Recommended Posts