Skąd biorą się wady zgryzu i czy można im zapobiec?

 In Stomatologia

Wady zgryzu bywają przyczyną dyskomfortu i kompleksów, ale warto pamiętać, że ich naprawę można wdrożyć na każdym etapie życia. Warto jednak zdusić problem w zarodku i zapobiegać ich powstawaniu, ale do tego ważna jest świadomość tego, w jaki sposób powstają problemy tzw. stłoczenia zębów. Jego przyczyny dzielimy na pierwotne i wtórne.

Stłoczenia pierwotne

Stłoczenia pierwotne są związane z nieprawidłowym wyżynaniem się pierwszych zębów stałych w wieku dziecięcym. By pojawiły się w odpowiednim czasie i miejscu, pola muszą ustąpić im zęby mleczne. Kluczowe jest, by wypadnięcie „mleczaków” zbiegło się z wyżynaniem zębów stałych – wtedy ząb nowy w naturalny sposób wchodzi w miejsce poprzedniego. Często tak się jednak nie dzieje, ponieważ zęby wypadają lub muszą być usunięte zbyt wcześnie. Wtedy zęby sąsiadujące w naturalny sposób próbują zająć powstałą w ten sposób lukę, przez co miejsce na ząb stały się kurczy, a zęby mleczne zostają stłoczone. Podobny efekt może nastąpić, jeśli zęby mleczne zostaną usunięte zbyt późno – wówczas nowy ząb może wyrosnąć obok zębów mlecznych lub zostanie całkowicie zablokowany. Tym zjawiskom można zapobiec, konsultując się ze stomatologiem w sprawie okresów wymiany poszczególnych zębów i dopilnowania, by były one zbieżne. Z kolei jeśli ząb mleczny wypadnie lub musi zostać usunięty wcześniej, powstałą szczelinę można zabezpieczyć stosując tzw. powstrzymywacz przestrzeni.

Stłoczenia wtórne

Drugim rodzajem stłoczeń, który często prowadzi do wad zgryzu, są stłoczenia wtórne. Dotyczą one osób dorosłych i następują po całkowitej wymianie uzębienia na stałe. Ich przyczyną najczęściej jest wyżynanie się tzw. „ósemek” co może prowadzić nie tylko to stłoczeń wtórnych, ale też stanów zapalnych czy cyst, co najczęściej skutkuje usunięciem problematycznego zęba. Do tej kategorii wad zgryzu nazywany także tzw. bierne wyżynanie się zębów, co może nastąpić jeśli po utracie zęba w jego miejscu nie pojawi się implant lub most.

Prawidłowa dbałość o stan zębów i regularne kontrole mogą zapobiec występowaniu tych zjawisk.

Gabinet stomatologiczny – Poznań

Masz wadę zgryzu i szukasz specjalisty z dziedziny ortodoncji? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recommended Posts