Skąd biora się wady zgryzu i krzywe zęby?

 In Stomatologia

Nieprawidłowości w obrębie zgryzu są powszechne i związane z wieloma przyczynami. Najprostszy podział obejmuje rozróżnienie powodów na wady genetyczne, wrodzone oraz nabyte.

Nieprawidłowości od najmłodszych lat

Nieprawidłowości zgryzu to wynik działań już w okresie pourodzeniowym. Jednym z powodów jest sztuczne karmienie i używanie smoczków z dużymi otworami. Na ten skutek cofa się żuchwa i zwęża szczęka.

Nie pomaga także długie karmienie butelką. Smoczek nie jest przystosowany do jamy ustnej dziecka w taki sposób, jak karmienie naturalne. Należy pamiętać też, że w czasie wyrzynania się zębów dziecko powinno odżywiać się już pokarmami o stałej konsystencji.

Jakie są inne przyczyny wag zgryzu?

To nie wszystkie czynniki wpływające niekorzystnie na kształtowanie się zgryzu. Negatywny wpływ mają również zbyt szybko wymienione mleczne zęby na stałe. Osoby, u których mleczne zęby zbyt szybko wypadają, mają tendencję do wad zgryzu.

Wady zgryzu mogą też powstawać na skutek urazów mechanicznych. Zły wpływ na uzębienie ma także obgryzanie paznokci czy ssanie kciuka. Zęby mogą zakrzywiać się także na skutek wyrastających ósemek, które powodują przesuwanie się innych zębów.

 

Usuwanie wad zgryzu w gabinecie dentystycznym

Poszukujesz dobrego stomatologa, który pomoże Ci uporać się z wadami zgryzu? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts