Rodzaje zamków ortodontycznych

 In Stomatologia

Zadaniem aparatu ortodontycznego jest przywrócenie noszącemu pięknego, zdrowego uśmiechu. Powodzenie tego zadania zależy od zamków ortodontycznych, będących najważniejszym elementem konstrukcji aparatu. Dobór zamka to przede wszystkim kwesta zawansowania wad zgryzu i estetyki, choć nie mniej ważne są higiena oraz szybkość osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Metalowe zamki ortodontyczne

Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są zamki ortodontyczne metalowe. Charakteryzują się dobry stosunkiem ceny do jakości i zdają egzamin w przypadku większości wad zgryzu, nawet daleko posuniętych. Metalowe zamki ortodontyczne są również najbardziej wytrzymale, co ma znaczenie w kontekście okresu ich użytkowania. Ich minusem jest wygląd – zdecydowanie odznaczają się na zębach i trudno je zamaskować.

Estetyczne zamki ortodontyczne

Na drugim biegunie wobec metalowych są estetyczne zamki ortodontyczne. Nie tylko korygują wady zgryzu, ale przy tym są zdecydowanie mniej widoczne, przez co uśmiech prezentuje się znacznie lepiej. W tej kategorii znajdują się między innymi szafirowe zamki ortodontyczne i porcelanowe zamki ortodontyczne, jak również plastikowe czy kryształowe. Estetyka jest ich niewątpliwą zaletą, jednak nie są pozbawione wad. Estetyczne zamki ortodontyczne ustępują metalowym pod względem wytrzymałości i skuteczności, ponieważ sprawdzają się najlepiej przy mniejszych wadach zgryzu. Warto również dodać, że zmniejszające widoczność aparatu przezroczyste gumki znacznie szybciej się przebarwiają, co wymusza częstsze wymiany.

Gabinet stomatologiczny – Poznań

Chcesz wyleczyć wady zgryzu? Rozważasz założenie aparatu ortodontyczego? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts