Rodzaje protez – co warto wiedzieć?

 In Stomatologia

W dzisiejszych czasach braki w uzębieniu nie stanowią problemu. Z pomocą przychodzi bardzo rozwinięta dziedzina stomatologii, którą jest protetyka zębowa. Dzięki niej, każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem. Warto jednak wiedzieć, jakie rodzaje protez mamy do wyboru.

Rodzaje protez zębowych

  • Proteza akrylanowa – jest najpopularniejsza alternatywą dla utraconych zębów, ponieważ jako jedyna jest refundowana przez NFZ. Wiąże się z nią jednak pewna niedogodność – jest to proteza wyjmowana, a nie przytwierdzana do dziąsła. Posiada kształt podkowy do której mocowany jest ubytek. Niestety wielu pacjentów narzeka na niedogodności związane z tego typu rozwiązaniem.
  • Proteza szkieletowa – chwalona jest jako bardziej komfortowa w codziennym użytkowaniu. Jest uzupełnieniem ruchomym, służącym do kamuflażu częściowych ubytków zębowych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku, gdy niemożliwe jest założenie koron czy mostków. Proteza szkieletowa, w przeciwieństwie do akrylowej, posiada elementy podpierające, dzięki którym jej działanie podczas przeżuwania jest najbardziej zbliżone do naturalnego.
  • Proteza teleskopowa – charakteryzuje się nie tylko wygodą, ale też usprawnia działanie całego aparatu żucia. Jej budowa oparta jest na koronie teleskopowej zewnętrznej i wewnętrznej, która jest na stałe zamocowana na zębie towarzyszącym ubytkowi. Korona zewnętrza stanowi łącznik z zębami-filarami i wypełnia ubytek. Najczęściej jest metalowa, a pokrywa się ja porcelaną lub kompozytem.

Protetyka Poznań!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na protezy zębowe. Całe leczenie protetyczne jest prowadzone u nas przez profesjonalnego ortodontę, a nadzoruje je doświadczony dentysta. Poznań ul. Strzeszyńska 63 – tutaj znajduje się nasz gabinet dentystyczny, w którym możesz liczyć na profesjonalne protezy zębowe.

Recommended Posts