Paradontoza – na czym polega i jak z nią walczyć?

 In Stomatologia

 

Paradontoza jest jednym z najczęstszych problemów występujących w jamie ustnej. Cierpi na nią około 10% ludzi na całym świecie, a jej główną przyczyną jest zaniedbanie higieny zębów. Nieleczona, może doprowadzić nawet do ich utraty. Jeśli chorujesz na paradontozę, wtedy może pomóc jedynie doświadczony stomatolog.

Paradontoza – przyczyny

Paradontoza to inaczej przyzębica, najczęściej wynikająca z braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Bezpośrednią przyczyną jest płytką nazębną, która gromadzi się w przestrzeniach międzyzębowych i na szyjkach zębów. W jej skład wchodzą resztki pokarmów i bakterie, które z biegiem czasu zmieniają się w kamień nazębny i prowadzą do zapalenia dziąseł. Te z kolei odsuwają się, odsłaniając szyjki zębowe.

Paradontoza – objawy

Pierwszym symptomem paradontozy są najczęściej bolące, obrzmiałe i zaczerwienione dziąsła. Następnie może to być krwawienie, nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, ich rozchwianie, a także nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku takich objawów, należy natychmiast udać się do gabinetu dentystycznego, w którym przyjmuje profesjonalny dentysta.

Paradontoza – leczenie

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli odpowiednia higiena oraz regularne wizyty u stomatologa i usuwanie kamienia nazębnego. Jeśli już cierpimy na paradontozę, konieczna może okazać się antybiotykoterapia, laseroterapia, a nawet interwencja chirurga.

Paradontoza – Poznań

Podejrzewasz u siebie paradontozę? Poznań, ul. Strzeszyńska 63 – tutaj znajduje się nasz gabinet stomatologiczny, w którym zadbają o Ciebie profesjonaliści. W Partner-dent czeka na Ciebie doświadczony dentysta w Poznaniu.

Recommended Posts