Kiedy najlepiej założyć aparat ortodontyczny?

 In Stomatologia

Aparat ortodontyczny to najbardziej skuteczna metoda eliminowania wad zgryzu. Te natomiast są nie tylko kwestią estetyczną, ale i zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju kształtu twarzy oraz rozwoju mowy. Co warto wiedzieć o tym wiedzieć?

Wskazania do założenia aparatu ortodontycznego

Najbardziej istotnym wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego jest stwierdzona wada zgryzu. Ujmując to bardziej szczegółowo, pacjent powinien rozważyć założenie aparatu wówczas, gdy wada zgryzu – np. tyłozgryz, zgryz głęboki czy stłoczenie zębów jest widoczna. Jeśli w rodzinie występują powikłania związane z wadami zgryzu, to również jest to przesłanka do założenia aparatu, gdyż tego rodzaju wady bywają genetyczne. Warto rozważyć aparat ortodontyczny przy istniejącej wadzie wymowy utrudniającej funkcjonowanie, przy bólu żuchwy lub głowy oraz przy pękających i kruszących się zębach i wypadających plombach. Aparat ortodontyczny to rozwiązanie dla pacjentów z paradontozą wpływającą na niższą odporność zębów. I wreszcie w przypadku dzieci – jeśli te seplenią, mają problemy logopedyczne czy też wysunięty podbródek.

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

Choć leczenie wad zgryzu można rozpocząć w każdym wieku, to najlepiej podjąć tę decyzję jak najwcześniej. Należy pamiętać, że im później założy się aparat ortodontyczny, tym przeważnie dłużej należy go nosić.

Gabinet stomatologiczny – Poznań

Interesuje Cię kwestia leczenia wad zgryzu? Chcesz założyć aparat ortodontyczny sobie lub dziecku? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts