Leczenie kanałowe – na czym polega?

 In Stomatologia

Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane leczeniem kanałowym, to częsty zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Na czym tak właściwie polega?

Budowa zęba

Aby zrozumieć czym jest leczenie kanałowe zęba, warto dowiedzieć się więcej o jego budowie. Zewnętrzna i jednocześnie najtwardsza warstwa to szkliwo. Kolejną warstwą jest zębina, czyli twarde wypełnienie. Z kolei pod nią znajdziemy komorę i kanały zęba. To w nich umiejscowione są naczynia krwionośne, nerwy i tkanka łączna, zwane miazgą. Odgrywa ona ważną rolę podczas rozwoju zęba, jednak u osób dorosłych nie jest niezbędna. Po jej usunięciu ząb odżywiać się będzie poprzez otaczającą go tkankę, czyli ozębną.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe

W przypadku zapalenia lub zakażenia miazgi, konieczne jest leczenie endodontyczne. Dentysta z doświadczeniem będzie przestrzegał i dążył do jak najszybszego usunięcia nawet najmniejszej próchnicy, ponieważ to właśnie ona jest najczęstszą przyczyną tych dolegliwości. Jej bakterie mogą przedostać się do korzenia poprzez głębokie ubytki czy wielokrotne leczenie danego zęba (wiercenie). Również takie urazy mechaniczne jak pęknięcie czy złamanie, mogą doprowadzić do zapalenia. Nieleczone oznacza nie tylko ból objawiający się pulsowaniem lub dyskomfortem podczas jedzenia, ale także powikłaniami w postaci ropienia, martwicy czy zgorzeli.

Na czym polega leczenie kanałowe

Celem leczenia endodontycznego jest całkowite usunięcie miazgi z kanałów zęba. Jest to konieczne, aby usunąć zainfekowane tkanki i towarzyszące im toksyny. Środek kanału jest czyszczony, dezynfekowany, poszerzany, a na końcu wypełniany specjalnym materiałem. Całość zamyka plomba lub korona porcelanowa.

Gdzie najlepiej udać się na leczenie kanałowe? Poznań, ul. Strzeszyńska 63 – tutaj znajduje się nasz gabinet stomatologiczny, w którym przyjmują najlepsi specjaliści. W Partner-dent możesz liczyć na profesjonalne i skuteczne leczenie kanałowe w Poznaniu.

Recommended Posts