Higiena jamy ustnej kontra nieświeży oddech

 In Stomatologia

Właściwa dbałość o stan jamy ustnej jest istotna nie tylko ze względu na zdrowie, ale także, w równym stopniu, o kwestie estetyki. Mowa nie tylko o ubytkach czy przebarwieniach, ale również o nieświeżym oddechu, który utrudnia relacje społeczne. Jak go zwalczać i zapobiegać pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Wstydliwy problem

Nieświeży oddech, znany również jako halitoza, powstaje w wyniku namnożenia bakterii w jamie ustnej, których nie pozbyliśmy się na drodze mycia i nitkowania zębów. Warunki panujące w jej wnętrzu, czyli wilgoć i ciepło, są wręcz idealnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów wywołujących nie tylko choroby, ale także nieprzyjemny zapach, który przy bliskim kontakcie odczuwać mogą również inni. To siłą rzeczy wpływa na jakość relacji społecznych, oddziałując nie tylko na samopoczucie, ale też na psychikę osoby, która może spotkać się z ostracyzmem.

U każdego z nas podatność powstawanie nieświeżego oddechu jest nieco inna, i wiąże się między innymi z indywidualnym składem mikroflory jamy ustnej. Sposoby zapobiegania temu zjawisku niezależnie od sytuacji są jednak identyczne – podstawą jest właściwa higiena jamy ustnej.

Jak uniknąć halitozy?

By zapobiec powstawaniu nieświeżego oddechu, należy:

– szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, używając pasty z fluorem;
– raz dziennie czyścić zęby nicią dentystyczną
– stosować płyny do płukania jamy ustnej
– pić dużo wody i ograniczyć alkohol, kofeinę oraz kwaśne napoje
– regularnie odwiedzać dentystę w celu redukcji ubytków

Bakterie w jamie ustnej najczęściej gromadzą się w tylnej części języka oraz na płytce nazębnej wzdłuż linii dziąseł, dlatego podczas mycia zębów należy zwracać szczególną uwagę na te obszary.

Halitoza najczęściej wiąże się z niewłaściwą higieną jamy ustnej, jednak bywa objawem poważnych schorzeń. Gdy więc standardowe sposoby postępowania zawodzą, należy skonsultować się z dentystą w celu ustalenia przyczyn nieświeżego oddechu.

Gabinet stomatologiczny – Poznań

Masz problem z nieświeżym oddechem i szukasz pomocy specjalisty? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recommended Posts