Dziewiątki – co robić, kiedy rosną nadprogramowe zęby

 In Stomatologia

Ewolucja spowodowała, że ludzka szczęka się zmniejszyła. Wynika to z tego, że dziś nie jest nam potrzebne tyle zębów, co kiedyś. Obecnie ich standardowa liczba to 32. Może się jednak zdarzyć, że pojawiają się nadliczbowe dziewiątki. Co zrobić w takim przypadku? Najlepiej doradzi doświadczony dentysta.

Dziewiątki – zęby głupoty?

W opozycji do ósemek, które są zębami mądrości, dziewiątki nazywa się potocznie zębami głupoty. Jednakże w świecie stomatologii są one zębami zatrzonowcowymi lub czwartymi zębami trzonowymi. Usytuowane są w przedłużeniu łuku zębowego i przypominają swoim kształtem ósemki. Przeważnie ich kształt jest prawidłowy, jednak problemów nastręcza ich położenie w kości – najczęściej poza łukiem brwiowym. Rzadko dają znać o swoim istnieniu, częściej wykrywa się je całkiem przypadkiem na zdjęciach rentgenowskich. Jeśli jednak zaczynasz je odczuwać, wtedy lepiej od razu skontaktować się z profesjonalnym stomatologiem.

 

Dziewiątki – czego się spodziewać?

Jeśli cierpisz na hiperdoncję, czyli nadliczbową ilość zębów, zalecamy natychmiastową wizytę w gabinecie dentystycznym. Zignorowanie tego faktu, może być przyczyną zębopochodnych okołoszczękowych stanów zapalnych. Ich objawem jest silny ból, opuchlizna, a nawet wysoka gorączka. Rzadsze to powiększenie węzłów chłonnych, zaczerwienienie w jamie ustnej, a w skrajnych przypadkach ropnie lub torbiele. Nadprogramowe zęby mogą prowadzić do stłoczenia zębów sąsiadujących, w efekcie czego doprowadzić do wady zgryzu.

 

Gabinet stomatologiczny – Poznań

Podejrzewasz u siebie hiperdoncję? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Nasz lekarz stomatolog dokładnie Cię zbada i zaleci odpowiednią diagnostyką, a także zaproponuje optymalny plan leczenia.

Recent Posts