Diastema – kiedy warto leczyć

 In Stomatologia

Diastema, czyli przerwa w uzębieniu pomiędzy górnymi jedynkami, jeszcze nie tak dawno uważana była za powód do kompleksów. Co ciekawe, obecnie całkowicie się to zmieniło i stała się ona atutem. Czy jednak słusznie? Doświadczony ortodonta jest w stanie odpowiednio ją zdiagnozować i zadecydować, czy i kiedy wymaga leczenia.

Diastema – co to takiego

Diastema może występować już w uzębieniu mlecznym i pojawić się po wymianie uzębienia na stałe. Jeśli jest mniejsza niż 2 milimetry, traktuje się ją jako cechę estetyczną niewymagającą leczenia. Jeśli jednak jest większa, uznaje się ją za wadę zgryzu. Profesjonalny ortodonta jest w stanie dokładnie określić czy może prowadzić do wad wymowy, wad zgryzu czy chorób zębów. Zdiagnozuje też przyczynę jej powstania i zaleci ewentualne leczenie.

 

Diastema – jak wygląda leczenie

Powodów powstawania diastemy może być wiele i tak naprawę w dużej mierze to właśnie od przyczyny będzie zależeć strategia leczenia. Dla przykładu, jeśli diastema jest wynikiem zbyt małej ilości zębów lekarz ortodonta może zadecydować o założeniu aparatu ortodontycznego lub o implancie. W przypadku hiperdoncji, czyli sytuacji w której zębów jest za dużo, może zostać podjęta decyzja o usunięciu ich nadmiaru. Jeśli diastema to skutek nieprawidłowości związanych z wędzidełkiem, może być wymagana jego korekta i korekcja uzębienia aparatem ortodontycznym. W zależności od indywidualnego przypadku, diastemę można leczyć również aparatem zdejmowanym, za pomocą licówek czy przy pomocy obudowy kompozytowej. Pierwszym krokiem w leczeniu zawsze będzie zdjęcie panoramiczne zębów.

 

Gabinet stomatologiczny – Poznań

Profesjonalny ortodonta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Nasz lekarz stomatolog udzieli Ci profesjonalnej porady i przedstawi kompleksowy program leczenia w przypadku diastemy.

Recent Posts