Dentofobia – co to jest i jak z nią walczyć?

 In Stomatologia

Dentofobia to lęk przed dentystą, czyli niepokój występujący przed zabiegami stomatologicznymi, dźwiękami borowania oraz zapachem kojarzącym się z dentystą. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, panicznie boją się przed każdą sytuacją związaną z leczeniem stomatologicznym, nawet z umawianiem się na wizyty u lekarza.

Jakie są powody dentofobii?

Przyczyn dentofobii może być wiele – począwszy od traumatycznych wspomnień związanych z leczeniem dentystycznym w dzieciństwie, aż po lęk przed utratą kontroli, co wiązane jest z zabiegami medycznymi. Pacjenci skarżący się na tę przypadłość odczuwają wiele przykrych objawów związanych ze swoim schorzeniem. Mogą uskarżać się na bóle głowy, ogólny lęk, drżenie mięśni przed planowaną wizytą u stomatologa, u niektórych z nich zdarzają się nawet biegunki, kołatanie serca czy nadmierna potliwość. Takie objawy są wspólne dla różnych fobii.

Jak poradzić sobie z dentofobią?

W przypadku lekkiej odmiany fobii pomocne może być skorzystanie z zaufanego gabinetu dentystycznego, w którym personel pomoże uporać się z lękiem i przeprowadzi profesjonalnie leczenie dentystyczne. Warto przekazać stomatologowi o swojej fobii, by mógł w odpowiedni sposób potraktować przestraszonego pacjenta. W bardziej zaawansowanych przypadkach pomocne mogą okazać się łagodne leki uspokajające oraz pomoc psychologiczna, psychoterapeuta ustali indywidualny sposób radzenia sobie z problemem.

Przełam lęk przed dentystą w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym

Chcesz powalczyć ze swoim lękiem i zadbać o zęby w profesjonalnym gabinecie dentystycznym? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts