Jak dbać o zęby mleczne u dziecka?

 In Stomatologia

Zęby mleczne wyrzynają się u malucha zazwyczaj już kilka miesięcy po urodzeniu i cały proces trwa mniej więcej do 3 roku życia. Choć już w wieku 6 lat rozpoczyna się proces wymiany zębów mlecznych na stałe, to o mleczaki również należy dbać. Oto co warto wiedzieć na ten temat.

Zdrowe zęby mleczne

Dziecko w wieku 3 lat ma już nawet 20 zębów. 10 z nich znajduje się w łuku górnym i 10 w dolnym. Zęby mleczne są mniejsze niż stałe, wyróżniają się za to dłuższymi i węższymi korzeniami. Odznaczają się białą barwą, ponieważ mają mniejsze zmineralizowanie szkliwa i zębiny.

W przypadku zębów mlecznych także należy zapobiegać powstawaniu próchnicy. Do jej powstawania przyczyniają się bakterie mieszczące się na płytce nazębnej. Pochodzą z fermentacji cukrów, które dostarczane są wraz z pożywieniem. Zapobieganie próchnicy opiera się więc m.in. na eliminacji z jadłospisu węglowodanów, które ulegają fermentacji.

Jak myć zęby mleczne?

Po pojawieniu się u malucha pierwszych zębów mlecznych należy szczotkować je dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem. Wystarczy niewielka ilość pasty, którą następnie stopniowo należy zwiększać. Rodzaj szczoteczki powinno się dobrać do wieku dziecka. Szczoteczka musi być wygodna i powinna pozwalać dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

 

 

 

Zadbaj o zdrowe zęby malucha w gabinecie dentystycznym

A może chcesz od najmłodszych lat zapoznać dziecko z regularnymi wizytami u dentysty? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts