Jak dbać o higienę jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym?

 In Stomatologia

Leczenie ortodontyczne wymaga szczególnego dbania o higienę jamy ustnej. Pielęgnacja zębów, kiedy nosimy stały aparat ortodontyczny jest utrudniona. Podczas jedzenia, dostają się pod niego resztki i jeśli ich nie usuniemy, mogą przekształcić się w płytkę nazębną, problemy z nieświeżym oddechem czy nawet przyczynić do chorób dziąseł.

Zwykłe szczotkowanie może nie wystarczyć

Doświadczony ortodonta z pewnością doradzi korzystanie ze specjalnej szczoteczki ortodontycznej. Powinna być średnio twarda, aby bez problemu doczyścić zamki aparatu. Podczas ruchu, włosie musi docierać pomiędzy zęby oraz zamki, pierścienie i rurki. Pomocne mogą okazać się też szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe – mieszczą się w przestrzeniach między elementami aparatu. Polecane są też nici dentystyczne z usztywnionym końcem, które można wprowadzać pionowo pod łuk aparatu.

Jak często myć zęby?

Aparat ortodontyczny stały i jego czyszczenie, będzie wymagać nie tylko więcej czasu, ale też większej częstotliwości mycia zębów. Prawidłowym podstępowaniem byłoby mycie zębów po każdym posiłku, jednak ze względu na różne ograniczenia, warto przyjąć przynajmniej poniższy schemat:

– dokładne szczotkowanie zębów i aparatu przed śniadaniem, w celu usunięcia nagromadzonej w nocy płytki nazębnej (przynajmniej 4 min.),

– krótkie mycie po śniadaniu, aby usunąć resztki posiłku,

– po powrocie do domu konieczne jest dokładne szczotkowanie – płytka nazębna nagromadziła się od rana na zębach,

– krótkie mycie po jedzeniu,

– dokładne szczotkowanie przed snem, wraz z nitkowaniem.

Doświadczony ortodonta w Poznaniu

Jeśli myślisz o założeniu aparatu ortodontycznego lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W gabinecie Partner-Dent przyjmuje profesjonalny ortodonta. Poznań ul. Strzeszyńska 63 – tutaj nas znajdziesz.

Recommended Posts