Na czym polega różnica między płytką a kamieniem nazębnym?

 In Stomatologia

Płytka i kamień nazębny to powstające na powierzchni zębów zagrożenia dla zdrowej jamy ustnej. Są powodem rozwijania się bakterii próchnicowych. Na czym polega różnica między płytką a kamieniem nazębnym?

Czym jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to początkowo miękki osad, forma bakteryjnej płytki nazębnej. Osad ma lepką konsystencję i posiada wiele bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Płytka jest produkowana przez cały czas, również jakiś czas po umyciu zębów. Szczególnie widoczna jest na linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Nieusunięta płytka nazębna już po kilku dniach zmienia się w kamień nazębny za sprawą minerałów znajdujących się w ślinie.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zdecydowanie twardsza w strukturze substancja, którą trudniej usunąć niż płytkę. Nieusuwany kamień rozwija się dalej nie tylko na zębach, ale i sięga pod dziąsła. To z kolei sprawia, że mogą rozwijać się stany zapalne oraz paradontoza. Nieusuwany kamień prowadzi też do nadwrażliwości oraz powstania nieprzyjemnego zapachu z ust.

Kolejne dni po wyrwaniu zęba

W kolejne dni po wyrwaniu zęba najlepiej wybierać pokarmy miękkie, które nie wymagają intensywnego żucia. Należy też omijać zębodół podczas przeżuwania. Jeśli w okolicy zabiegu utrzymuje się obrzęk, można go minimalizować za pomocą chłodnych okładów. Gdy natomiast pojawia się ból, można wspomóc się lekami przeciwbólowymi.

Usuwanie kamienia i płytki nazębnej

Interesuje Cię kwestia płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego? Chcesz usunąć kamień nazębny w gabinecie dentystycznym? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts