Czym jest bruksizm i jak go leczyć?

 In Stomatologia

Bruksizm to nieświadome zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi. Może pojawiać się w nocy. Bruksizm prowadzi do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych oraz do bólu głowy. Jak go leczyć i jakie są jego przyczyny?

Powody występowania bruksizmu

Bruksizm może być spowodowany wieloma czynnikami. Wśród nich warto wspomnieć o zaburzeniach zgryzowo-zwarciowych czy zaburzeniach psychicznych takich jak depresja i stany lękowe. Schorzenie to pojawia się także u osób narażonych na stres, cierpiących na chorobę refluksową, alergię, zaburzenia hormonalne czy też przerost migdałków. U dzieci bruksizm bywa przejściowy i może minąć samoistnie, u dorosłych zwykle wymaga leczenia.

Leczenie bruksizmu

Sposobem na leczenie bruksizmu jest na przykład zastosowanie szyny relaksacyjnej w czasie snu. Dzięki niej niemożliwe jest zgrzytanie zębami oraz tarcie. W ten sposób można leczyć objawowo, przyczyny bruksizmu powinny być też poruszone np. z psychoterapeutą.

Leczenie bruksizmu w gabinecie dentystycznym

Poszukujesz dobrego stomatologa, który pomoże Ci uporać się z bruksizmem? Chcesz rozpocząć leczenie i umówić się na wizytę? Profesjonalny dentysta przyjmuje na ul. Strzeszyńskiej 63, Poznań. Gabinet stomatologiczny Partner-dent znajduje się właśnie tutaj, na tyłach Galerii Podolany. Zapraszamy!

Recent Posts