Codzienna higiena jamy ustnej – jak o nią prawidłowo dbać?

 In Stomatologia

Zależy Ci na tym, aby długo cieszyć się zdrowymi zębami? Regularnie odwiedzasz gabinet stomatologiczny i robisz wszystko, aby zapobiec ewentualnym problemom? Codziennie szczotkujesz zęby, ale czy na pewno wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej?

Odpowiednie szczotkowanie zębów

Mycie zębów, to obok korzystania z nici dentystycznej i płynu do płukania, jeden z filarów, prowadzących do pięknego uśmiechu i zdrowych zębów. Zbyt twarde szczoteczki i za mocne szczotkowanie mogą podrażnić dziąsła i odsłonić szyjki zębów. Dlatego najlepiej jest wybierać te miękkie i średnie. Ważne jest, aby wymieniać je co 3 miesiące. Samo szczotkowanie powinno zajmować nie mniej niż 2 minuty i koniecznie należy przeprowadzać je rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Szczotkując zęby pamiętaj o tych ostatnich – siódemkach i ósemkach. Często są pomijane, co prowadzi do próchnicy. Skupiać należy się na każdym pojedynczym zębie, a nie na całym łuku. Ruch powinien zataczać małe koła, aby dotrzeć do każdej szczeliny wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej. Podkreśla to każdy doświadczony dentysta.

Działania wspomagające

Po każdym myciu wskazane jest zastosowanie nici dentystycznej. Usuwa bakterie z przestrzeni między zębami, hamując ich rozwój. Czyścić należy również te zęby, które znajdują się najdalej w jamie ustnej. Krew widoczna na zużytej nici, to objaw zbyt agresywnego działania – nitkować zęby należy stanowczo, ale delikatnie.

Ostatnim etapem jest płukanie jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem. To on dociera do najtrudniej dostępnych bakterii, znajdujących się na języku. Najlepsze są te, które zawierają fluor. Natomiast tych z alkoholem należy unikać, ponieważ wysuszają śluzówkę.

Masz wątpliwości, co do tego, czy odpowiednio dbasz o higienę jamy ustnej? Poznań, ul. Strzeszyńska 63 – tutaj znajduje się nasz gabinet stomatologiczny, w którym pracują najlepsi specjaliści. W Partner-dent przyjmuje doświadczony stomatolog w Poznaniu, który chętnie podpowie, jak dbać o zęby i odpowie na wszelkie pytania.

Recommended Posts