Aparat ortodontyczny u dziecka – o czym warto wiedzieć? Odpowiada ortodonta Poznań.

 In Stomatologia

Różnego rodzaju wady zgryzu, to bardzo powszechny problem już u wielu dzieci. Rozwiązać może go sprawdzony ortodonta Poznań i dobrze dopasowany aparat na zęby. Nowoczesne aparaty ortodontyczne bez przeszkód poradzą sobie na przykład z wysuniętą szczęką lub diastemą.

Kiedy do ortodonty?

Zaleca się, aby pierwszą wizytę u ortodonty odbyć z dzieckiem już w okolicach 2, a najpóźniej do 7 roku życia. Jest to najlepszy czas, żeby wprowadzić skuteczne leczenie ortodontyczne, po to by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad w przyszłości, po wyrośnięciu zębów stałych. Natomiast po ich wyrznięciu można bez przeszkód zastosować aparat ortodontyczny ruchomy lub stały – w zależności od wady i wieku dziecka.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Jest to aparat wyjmowany, który stosuje się w większości u młodszych dzieci (do 12 roku życia), które posiadają zęby mleczne lub mieszane. Należy nosić go nawet przez 2 lata po 14 godzin na dobę, a skuteczność leczenia w dużej mierze uzależniona jest od systematyczności i samodyscypliny dziecka.

Aparat ortodontyczny stały

Aparaty stałe zakładane są dopiero, kiedy dziecko posiada już wszystkie żeby stałe. Optymalny wiek to zatem 12-16 lat. Ważna jest też odpowiednia dojrzałość psychiczna, ponieważ posiadanie aparatu na zęby rzutuje na wiele dziedzin życia. Nierzadko wiąże się z bólem, a każdorazowo niezbędna jest wzmożona dbałość o higienę jamy ustnej. Aparat ortodontyczny stały wymaga także cierpliwości ze strony pacjenta – efekt końcowy może być widoczny dopiero po 2,5 roku.

Gdzie przyjmuje najlepszy ortodonta? Poznań, ul. Strzeszyńska 63 – tutaj znajduje się nasz gabinet dentystyczny, w którym możesz liczyć na profesjonalne leczenie ortodontyczne.

Recommended Posts

Leave a Comment